Q & A: AVG versus subsidieverstrekking
Een subsidieverstrekking is een besluit in de zin van de Awb. (zie Tekst en Commentaar artikel 4:29 Awb, toelichting onder 3b, Beschikking/Toepasselijkheid Awb)
Bij VWS wordt het volgende afwegingskader gevolgd om te bepalen of je met het verlenen van een subsidie ook de naleving van de AVG ‘in huis’ haalt. Weliswaar ziet de vraag van VWS op het onderwerp ‘verwerkingsverantwoordelijke’, het kader zelf is ook breder te gebruiken. Voorts lees voor ministerie of VWS gemeente of subsidieverstrekker. Als laatste: Het afwegingskader is afgestemd met de Functionaris Gegevensbescherming van het ministerie van VWS.
Is het enkel onderhouden van een subsidie relatie al voldoende om als verwerkingsverantwoordelijke gekenmerkt te worden?
Dit is situatie afhankelijk. Bij het bepalen of het onderhouden van een subsidierelatie voldoende is om als verwerkingsverantwoordelijke gekenmerkt te worden is het volgende van belang:
- Bepaal of de AVG van toepassing is door af te wegen of er überhaupt sprake is van een verwerking van persoonsgegevens. Met andere woorden betreft de subsidie een verwerking van persoonsgegeven tot doel. Zo nee, dan is de AVG niet van toepassing.
- Is aan de subsidieverstrekking ook een opdracht tot het verwerken van persoonsgegevens gelinieerd, waarbij het ministerie duidelijk doel en middelen voorschrijft.
- Betreft het een subsidie vanuit:
- de wens van een partij om iets te kunnen doen -m.a.w. de andere partij bepaald het doel en middelen maar beschikt niet over de financiële middelen- OF
- een verplichting vanuit VWS waarbij bij de subsidieverstrekking ook een opdracht tot het verwerken van persoonsgegevens gelinieerd is waarbij VWS voorschrijft hoe de verwerking van persoonsgegevens uit te voeren en met welke middelen.
- In de eerste situatie is VWS niet de verwerkingsverantwoordelijke
- Heeft VWS de verwerking van persoonsgegevens opgedragen aan een andere partij en dient de subsidie vooral als een opdracht gezien te worden. Zo ja, het ministerie treed dan op als verwerkingsverantwoordelijke
Het enkel verstrekken van financiële middelen is over het algemeen onvoldoende om gekenmerkt te worden als verwerkingsverantwoordelijke in termen van de AVG. Het enkele verstrekken van financiële middelen is over het algemeen onvoldoende om gekenmerkt te worden als verwerkingsverantwoordelijke.
Mochten er nog vragen opkomen naar aanleiding van bovenstaande of suggesties, dan vernemen we dit uiteraard graag. U kunt hiervoor contact opnemen met Sandra van Elten, [email protected].